Bezpieczne Wakacje – Przepis GIS: By mały kleszcz nie stał się dużym problemem!
- Szczegóły
- Opublikowano: środa, 08 lipiec 2020 14:32
- Odsłony: 181

W dniu 3 lipca 2020 r. rusza przygotowana przez Główny Inspektorat Sanitarny kampania społeczna pn.: „BEZPIECZNE WAKACJE – PRZEPIS GIS”, kierowaną do rodziny korzystającej z różnych form wypoczynku wakacyjnego.
Wakacje to szczególny czas, który kojarzy się z odpoczynkiem, beztroską, słońcem i zabawą. Aby zapewnić bezpieczeństwo podczas rodzinnych wakacji Główny Inspektorat Sanitarny w przystępny sposób będzie edukować, dostarczać i poszerzać niezbędną wiedzę i przydatne informacje oraz zwiększać świadomość tematów poruszanych w kampanii. Na stronie www.gis.gov.pl i profilach GIS w mediach społecznościowych będą publikowane przydatne informacje i praktyczne porady, które pozwolą zdrowo cieszyć się latem!
Wytyczne GIS, MZ, MEN dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży
- Szczegóły
- Opublikowano: wtorek, 02 czerwiec 2020 14:42
- Odsłony: 189
BEZPIECZNE FERIE
- Szczegóły
- Opublikowano: piątek, 24 styczeń 2020 08:13
- Odsłony: 313
Ferie to szczególny czas, który kojarzy się z odpoczynkiem i dobrą zabawą na świeżym powietrzu. Aby były one bezpieczne Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Dąbrowie Tarnowskiej przypomina podstawowe zasady, których należy przestrzegać podczas aktywnego zimowego wypoczynku.
W tym roku szkolnym w całym kraju wolne będzie miało prawie 4,6 mln uczniów z 21 215 szkół.
Nadzór w zakresie sanitarno-higienicznym nad formami wypoczynku zimowego dla dzieci i młodzieży, zgłoszonymi do Kuratorium Oświaty sprawuje Państwowa Inspekcja Sanitarna.
Na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej https://wypoczynek.men.gov.pl znajduje się ogólnopolska baza zgłoszonego wypoczynku dzieci i młodzieży, dzięki której można uzyskać szczegółowe informacje na temat organizatora oraz miejsca wypoczynku.
W trakcie przeprowadzanych przez pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej kontroli, oceniane będą warunki pobytu dzieci i młodzieży dotyczące m.in: stanu czystości pomieszczeń; dostępu do środków utrzymania higieny osobistej (ciepłej wody, mydła, ręczników); sposobu zapewnienia opieki medycznej; stanu sanitarnego bloku żywienia, warunków przechowywania żywności, jej jakości zdrowotnej; stanu czystości terenu wokół miejsca, w którym zorganizowany jest wypoczynek.
Infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem czynna całą dobę
- Szczegóły
- Opublikowano: czwartek, 27 luty 2020 12:51
- Odsłony: 271
Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego po posiedzeniu Komisji Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Szczepień Ochronnych z dnia 22 stycznia 2020 r. w sprawie nowego koronawirusa 2019-nCoV skierowany do pracowników ochrony zdrowia
- Szczegóły
- Opublikowano: piątek, 24 styczeń 2020 08:08
- Odsłony: 209
Zalecenia:
1) Zaleca się osobom powracającym z miasta Wuhan, u których występują objawy przypominające ciężką grypę, zgłoszenie się do izby przyjęć oddziału zakaźnego i poinformowanie o odbytej podróży.
2) Pozostałe osoby powracające z innych miast w Chinach oraz innych krajów azjatyckich, w przypadku pojawienia się objawów przypominających grypę, powinny pozostawać pod opieką lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
3) Jednocześnie, w związku z trwającym na w Polsce oraz w pozostałych krajach półkuli północnej sezonie zachorowań na grypę rekomendujemy zaszczepienie się przeciw grypie.
Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny
Nowa siedziba Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego (PKD) w Krakowie
- Szczegóły
- Opublikowano: czwartek, 27 luty 2020 11:33
- Odsłony: 240
Informujemy, że Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny (PKD) w Krakowie, gdzie bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania można wykonać testy na HIV, ma nową siedzibę: PKD mieści się przy Punkcie Pobrań Diagnostykiprzy Placu Szczepańskim 3, 31-011 Kraków
Działalność wznowiona od 24 lutego 2020 r.
„Zaszczep się wiedzą” – materiały dla szkół i przedszkoli
- Szczegóły
- Opublikowano: środa, 15 styczeń 2020 08:59
- Odsłony: 306
Na stronie internetowej http://zaszczepsiewiedza.pl/ w zakładce: DLA NAUCZYCIELI, zamieszczona została publikacja ze scenariuszami lekcji dla przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych na temat profilaktyki chorób zakaźnych.
Publikacja ta przeznaczona jest dla nauczycieli i jest propozycją zajęć z profilaktyki chorób zakaźnych. Powstała ona w ramach konkursu organizowanego przez „Zaszczep się wiedzą” pod patronatem Głównego Inspektora Sanitarnego.
Część scenariuszy jest oparta na książce Izabeli Filc-Redlińskiej pt.: „Przygody Dzielnego Niedźwiadka Szczepana”, która jest dostępna pod adresem http://zaszczepsiewiedza.pl/przygody-niedzwiadka-szczepana/
Zachęcamy do zapoznania się z publikacją wszystkich dyrektorów przedszkoli, klubów dziecięcych, szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
INFORMACJA GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z PÓŁNOCNYCH WŁOCH
- Szczegóły
- Opublikowano: wtorek, 25 luty 2020 08:42
- Odsłony: 219
(Opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO)
Warszawa, 24.02.2020 r.
W ostatnich kilku dniach na obszarze północnych Włoch (regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum) obserwuje się rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.
Jeśli byłeś w Północnych Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni i:
1) zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to:
· bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
· lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
2) nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).
a) Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, zakończ kontrolę.
b) Jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy to:
· bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
· lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
3) miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2
to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.
Na chwilę obecną, nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.
Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą
z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.
Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.
Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w krajach Półkuli Północnej należy pamiętać o zaszczepieniu się przeciw grypie sezonowej.
Ogólnopolska Kampania ,,Oszczędź dziecku ospy”
- Szczegóły
- Opublikowano: środa, 15 styczeń 2020 08:54
- Odsłony: 300
9 grudnia 2019 r. ruszyła kampania edukacyjna ,,Oszczędź dziecku ospy” której celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat zagrożenia tą chorobą i możliwości ochrony przed nią. Kampania adresowana jest do rodziców i opiekunów dzieci uczęszczających do żłobków i klubów dziecięcych. Ospa uważna jest powszechnie za łagodną chorobę wieku dziecięcego ,w związku z tym wielu rodziców ją bagatelizuje .Tymczasem zakażenie może powodować poważne konsekwencje zdrowotne. Najbardziej skuteczną metodą profilaktyki chorób zakaźnych ,w tym ospy są szczepienia ochronne. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia-każde dziecko w Polsce uczęszczające do żłobka lub klubu dziecięcego ma prawo do bezpłatnego szczepienia przeciwko ospie wietrznej.
Więcej informacji na temat ospy wietrznej można znaleźć na stronie :
4. edycja Konkursu "Szkoła wolna od używek"
- Szczegóły
- Opublikowano: poniedziałek, 27 styczeń 2020 13:23
- Odsłony: 274
Serdecznie zapraszamy do udziału w 4. edycji Konkursu "Szkoła wolna od używek", którego organizatorem jest Główny Inspektorat Sanitarny.
- Konkurs adresowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych.
- Zadanie konkursowe polega na nagraniu i zmontowaniu filmu krótkometrażowego o tematyce dotyczącej profilaktyki uzależnień od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych.
- Na laureatów czekają cenne nagrody - bony podarunkowe do sieci sklepów sportowych o łącznej wartości 3000 zł, 2000 zł i 1000 zł!
Więcej informacji na temat terminów i sposobu zgłaszania szkół i uczestników, dostępne jest na stronie: http://www.szkolawolnaoduzywek.pl